Jak vybrat outdoor oblečení?

V současné době je na trhu velké množství tzv. outdoorového, resp. aktivního oblečení. Velká většina však má s >outdoorem společný jen název. Jak má takové oblečení vypadat?

Předně musí splňovat základní kritéria – nejspodnější vrstvy musí odvádět pot od těla tak, aby kůže zůstávala i za těch nejextrémnějších podmínek stále suchá. Povrch dalších vrstev musí být takový, aby tento pot přebral a co nejúčinněji odpařil. Nejsvrchnější vrstva pak musí být často nepromokavá, větru odolná se zachování všech vlastností prodyšnosti. Dalšími kritérii jsou samozřejmě pohodlnost nošení a vzhled. My vám nabízíme aktivní oblečení od dvou českých společností.

Moira, je velice známá svým spodním prádlem na bázi polypropylenu, které odvádí pot od těla a udržuje tak pokožku v suchu.

Na druhé straně EasyFly je společnost známá výrobou nejsvrchnějších vrstev s použitím upraveného Polartecu.

Oblast střední vrstvy je tím, kde se obě společnosti svým sortimentem navzájem střetávají, resp. doplňují.

Pozor: Jen aktivní oblečení nestačí. Je také nutné zachovávat zásady správného oblékání. To znamená, že je vždy lepší zvolit dvě slabší vrstvy než jednu silnou (dvě vrstvy se navzájem doplňují) a také špatně zvolená neaktivní vrstva může zničit ostatní aktivní vrstvy (např. bavlněné spodní prádlo, špatná svrchní bunda).
EasyFly

Produkci lze rozdělit do 3 segmentů, dělených podle vrstev oblečení:

První vrstva

Tkaniny: Polartec Power Dry, Polartec Power stretch

Materiály které se používají přímo na pokožku. Patentovaná konstrukce má dva povrchy: měkký vnitřní povrch, který odvádí pot od těla a tím zůstává kůže v suchu a nepocítíte chlad. Pot pak předává na odolnější vnější povrch, kde se kapičky potu rozprostírají na co největší plochu pro maximální odpaření. Díky anti-microbial úpravě brání látka růstu bakterií, které jinak způsobují nepříjemný zápach. Materiál je velice pružný pro lepší komfort pohybu. Materiál nabízí lepší ochranu před sluncem než bavlna.

Power Dry:

Power Stretch

Střední vrstva

Tkaniny: Polartec Classic 100, Polartec Classic 200, Polartec Classic 300, Polartec Classic 200 DWR (with Water Repellency), Polartec Thermal Pro, Polartec Thermal Pro DWR (with Water Repellency)

Materiál poskytuje výjimečné teplo s minimální váhou a tím dobře chrání před nepřízní počasí. Konstrukce látky má dva povrchy. Vnitřní měkký povrch s delším vlasem zaručuje tepelnou izolaci. Vnější odolnější povrch výborně odolává otěru a shazuje déšť a sníh. Nicméně povrchy zaručují dobrou prostupnost tělesné vlhkosti. Další předností tohoto materiálu je pružnost, která nabízí lepší komfort pohybu, a také rychlost jejich schnutí.

Polartec Classic 100, 200(DWR), 300

Polartec Thermal Pro (DWR)

Svrchní vrstva

Tkaniny: Polartec WindPro, Polartec Windbloc, Polartec Windbloc-ACT

Tyto látky kombinují tepelný komfort látek Polartec Thermal s větru a vodě nepropustnou a dýchací membránou. Ideální je použít tyto látky při menší úrovni pohybové aktivity kdy chlad a zhoršující se počasí vyžaduje nejvyšší úroveň ochrany.

Wind Pro látky brání 4x více profouknutí než klasické fleece látky. Použití této látky se hodí pro aktivní venkovní aktivity.

Windbloc látky brání na 100% profouknutí při síle větru do 50 km/h a nabízí maximum ochrany proti chladu a nepřízni počasí.

Polartec WindPro

Polartec Windbloc-ACT

Polartec Windbloc
Moira

Moira využívá funkci polypropylenu. Polypropylen má velmi nízkou nasákavost, což umožňuje nejrychlejší odvod potu, nejsnadnější schnutí a nejlepší odvod vlhkosti do vnějších vrstev oblečení. Díky tomu se hodí pro aktivní sporty mnohem více než třeba bavlna nebo polyester.

Moira vyrábí následující druhy tkanin:

Ultralight

Mono

Duo

Imarion

Tropico

Plyš

Trio

Power Stretch

Duplex

Poly

Bio

Speciály

Ponožky

Doplňky