Jak vybrat nářadí?

Elektrické nářadí se dnes stalo nepostradatelným pomocníkem nejen při profesionálním použití, ale i v každé domácí dílně. Můžete si koupit bezejmenné nářadí plnící regály supermarketů, často s lákavým designem, které však vydrží jen minimální zátěž nebo kvalitní a odolné nářadí. Výkony a kvalita se dnes nevyjadřují pouze designem, cenou, ale především dobou životnosti. Dalším rozhodujícím znakem kvality je servis poskytovaný výrobcem. Kvalitní servisní služba, která je součástí veškerého našeho prodávaného nářadí se snaží maximálně usnadnit život jeho uživatelům. Námi prodávané nářadí Vám zajistí tu nejlepší kvalitu a hlavně vydrží. A nyní je na Vás zda si vyberete bezejmenné nářadí, bez servisu a pochybné kvality nebo nářadí od nás.

Naše nářadí pochází od dvou, resp. čtyř značek. Hobby nářadí Narex, Black&Decker a profi nářadí Protool a DeWalt. Rozdíl profesionálního nářadí oproti hobby je v použití trvanlivých materiálů, které snesou vysoké každodenní zatížení.

Narex je česká společnost s dlouholetou tradicí výroby zejména hobby nářadí, tedy nářadí pro použití v domácnosti, na chatě atd. Tato kvalita je garantována nejen značkou Narex, ale i začleněním do silného holdingu. Na druhé straně značka Protool je označením pro profesionální nářadí (tedy nářadí určeného pro každodenní použití) společnosti Narex.

Na druhé straně značka Black&Decker je americkou společností, která zaujímá přední místo ve výrobě elektrického nářadí ve světě. Své aktivity spojuje se dvěmi značkami: hobby segment Black&Decker a profesionální segment DeWalt. Zejména značka DeWalt se začíná v poslední době prosazovat i mezi kutily.

Jak tedy vaše kýžené nářadí vybírat? Zde naleznete několik základních rad jak si nejlépe vybrat následující nářadí:


Jak vybírat vrtačku?

Rozhodující při nákupu vrtačky je její výkon. Modely se 450 W zvládnou kupříkladu vyvrtat otvor o průměru třinácti milimetrů. Naproti tomu takové 1 000 W vrtačce nečiní potíže ani dvoucentimetrová díra. Výhodný je rovněž přepínač pravého a levého chodu, jenž pomůže při zaseknutém vrtáku, ale i při povolování či utahování šroubů a vrutů. Zájemce by rozhodně neměl pochybovat, byť jen na chvíli, o přednostech rychloupínacího sklíčidla. Vrtačky s tímto upínadlem nepotřebují žádnou přídavnou kličku, stačí vrták pouze vložit a klapnutím, respektive otočením je připevněn.

Plynulou regulaci otáček řídí elektronika a s její pomocí může uživatel podle vrtaného materiálu měnit požadovanou rychlost. Specialitou je možnost nastavení kroutícího momentu, kterou lze využít při sériovém šroubování nebo při řezání závitů.

Za pomoci brusného talíře můžete obrousit dřevěné povrchy, zatímco s využitím drátěného kotouče se odrezují kovové konstrukce.

Nepříklepová vrtačka se tedy hodí spíše na práce, kde není potřeba přiklepové vrtaní. A ačkoliv možnost vypnutí příklepu v sobě zahrnuje i příklepová vrtačka, specializované nářadí je vždy lepší než kombinované díky konstrukci určené přímo pro danou práci.

Náš tip:


Jak vybrat příklepovou vrtačku?

Příklepové vrtačky velmi usnadňují vrtací práci. Účinné tlumení vibrací a promyšlená ergonomie nabízejí nejvyšší komfort v každé pracovní situaci. Vrtačky je možno použít pro přesné a čisté vrtání do většiny známých stavebních materiálů. Na vrtání do cihlové nebo betonové zdi je třeba použít právě vrtačku s příklepem. Příklepová vrtačka díru bezpečně vyvrtá aniž by porušila strukturu zdiva. U příklepových vrtaček je samozřejmostí možnost vypnutí příklepu, které není nutné při vrtání do dřeva či kovu. Pro běžnou práci stačí vrtačka s výkonem do 550 W, pro náročnější práce do 750 W. Vyšší výkon je pak nutný pouze u specializovaných prací při vrtání otvorů 20 mm a více.

Plynulou regulaci otáček řídí elektronika, s její pomocí může uživatel podle vrtaného materiálu měnit požadovanou rychlost. Specialitou je možnost nastavení kroutícího momentu, kterou lze využít při sériovém šroubování nebo při řezání závitů.

Kromě základní funkce vrtání se vrtačky mohou využít také ke šroubování , broušení s brusným nástavcem nebo míchání řidších materiálů. Za pomoci brusného talíře můžete obrusit dřevěné povrchy , zatímco s využitím drátěného kotouče se odrezují kovové konstrukce.

Dnešní příklepové vrtačky jsou vybaveny rychloupínacím sklíčidlem dorazovou tyčí a mají ergonomický tvar, který při práci velmi oceníte.

Náš tip:


Jak vybrat kladivo?

Vrtací kladiva jsou určena především pro příklepové vrtání do tvrdých materiálů, jako jsou armovaný a prokládaný beton, prefabrikovaný panel nebo přírodní kámen. Pro drobné sekací práce lze využít jejich doplňkovou sekací funkci. Účinné vrtání umožňuje elektropneumatický příklepový mechanismus. Elektropneumatický příklep usnadňuje práci také při vrtání v méně obvyklých polohách např. v úrovni ramen a nad hlavou.

Ke kladivům lze dokoupit širokou paletu vrtacího příslušenství, která potvrzuje univerzální použití kladiv - příklepové vrtání , korunkové vrtání, drobné sekací práce.

Nicméně vysoce profesionální kladivo se hodí i na dlouhodobé náročné sekací.

Náš tip:


Jak vybrat akumulátorové nářadí?

Nejběžnějším zástupcem aku nářadí jsou akumulátorové šroubováky. Ostatní nářadí se nijak nevymyká jejich "kabelovým" vzorům, v některých případech ho i překonávají. Je tedy vhodné všude tam, kde je omezen přísun elektrické energie. Na druhé straně je nutné si uvědomit, že každé akumulátorové nářadí je omezeno kapacitou akumulátoru, tedy dobou chodu. A ta je přímo úměrná míře zatížení. Potřeba nízké hmotnosti a dokonalé ergonomie, jsou u těchto strojů obzvláště důležité.

Akumulátory jsou dobíjitelné . U akumulátorů na bázi NiCd jsou elektrody vyrobeny ze sloučeniny niklu a kadmia. Jejich přednosti: velmi lehké, pracují v jakékoliv poloze, jsou velmi robustní, nevyžadují údržbu a podávají srovnatelně vysoký výkon a lze je mnohokrát znovu dobíjet.

Akumulátorové šroubováky přesvědčují kompaktním, šikovným designem, a splňují nejvyšší požadavky na uživatelský komfort. Možnost nastavení utahovacích momentů a kombinace pravého a levého chodu zaručují přesnou a rychlou práci při šroubování. Dle tvaru je můžeme rozdělit na dva odlišné typy

Pistolový tvar, díky držení v ose motor - převodová skříň - sklíčidlo, podporuje vznik vysoké přítlačné síly, tolik potřebné pro vrtání a šroubování do tvrdého dřeva a vrtání do kovu.

Náš Tip:

Tvar klasického šroubováku, díky kompaktním rozměrům plně nahradí běžně používané manuální nářadi.

Náš Tip Black&Decker KC9039KA - polohovatelný šroubovák 3,6 V za 1 371 Kč s DPH


Jak vybrat úhlovou brusku?

Úhlová bruska je ideálním pomocníkem k dělení plechů, a to i složitých profilů. Při řezání nedochází k deformaci původního tvaru. Bruska spolehlivě poslouží i při řezání trubek nebo kovových úhelníků. Při broušení svarů oceníte vynikající ovladatelnost a lehkost dnešních brusek.

Při výběru brusky je třeba brát ohled na řadu parametrů.Vysoký výkon zaručuje rychlé a plynulé řezání. Dvouruční držení pak zaručuje přesné vedení brusky v řezu. Při broušení svárů, přípravě před svařováním, srážení hran nebo odbrušování materiálu oceníte vynikající ergonomii a nízkou hmotnost brusky. Silný motor neztrácí výkon ani při větším zatížení. Motor s vysokým příkonem si lehce poradí s řezáním velkých ocelových profilů. Velký kotouč spolehlivě prořízne i silné materiály.

K bruskám lze dokoupit celou řadu hrubovacích a dělících kotoučů, které jsou k bruskám optimálně přizpůsobeny. V případě nasazení diamantového kotouče hravě upravíte dlaždici nebo obklad na požadovaný tvar. Řezy jsou velmi rychlé a přesné, hrany dlaždic zůstanou nevyštípané.Úhlové brusky umožňují snadné a bezpečné dělení, broušení, hrubování, i odrezování.

Při práci s bruskami je třeba nezapomínat na bezpečnost práce. Je třeba nosit ochranné brýle a pracovní rukavice, při řezání kamene je nutno používat vodicí saně.Správně zvolená poloha ochranného krytu ochrání váš obličej nebo oděv před odlétajícími jiskrami.

Náš tip:


Jak vybrat kotoučovou pilu?

Použití kotoučových pil je velice široké, jejich vlastnosti oceníte při budování půdních vestaveb, pokládání dřevěných podlah, zařezávání střešních prken nebo latí, stavbě kůlny i zahradního domku. Jsou vhodné pro přímé řezy v masivním dřevu, deskových materiálech a hliníkových profilech. Jsou také ideálním nástrojem pro přesné podélné řezy a řezy na pokos. Precizní práce, jako je například seříznutí nových dveří pro jejich usazení do zárubní, je výhodné provádět pomocí vodící lišty. Kompaktní pily s moderním designem poskytují maximální ovládací pohodlí a bezpečnost.

Při výběru je důležité zvážit použití kotoučové pily. Hlavním parametrem je pak bezesporu motor. Silný motor umožňuje udržet požadované otáčky i při zařezávání a krácení silných prken nebo fošen. Dalším důležitým parametrem je maximální průměr kotouče, který lze použít. Tím je následně omezena řezací hloubka nářadí. Standardem bývá 55 mm, nicméně profesionální nářadí mívá záběr i 68 mm a více - to je velice vhodné při hlubokém řezání šikmých ploch.

Náš tip:


Jak vybírat řetězovou / mečovou pilu?

Při výběru je třeba zvážit:

Důležitými předpoklady pro účinné řezání jsou výkon motoru a rychlost řetězu, resp. zdvihy listu. Nezapomínejte na pravidelné ostření, které zajistí Vaší pile přesný a čistý řez.

Náš tip:


Jak vybrat pásovou brusku?

Potřebujete rychlé přebroušení dřevěných prvků, plošné broušení lakovaných barvou natíraných a tmelených povrchů, pak je tím pravým řešením pásová bruska. Rychle brousí velké plochy a rovná prkna.. Lze ji použít při broušení dřeva, umělé hmoty i kovu. Nízko uložené těžiště umožňuje snadnou práci bez namáhavého přitlačování.

Kombinace pásové brusky a stacionárního zařízení umožňuje pevné upnutí brusky k pracovnímu stolu, což zjednodušuje broušení menších přířezků a obrobků. Pásové brusky s elektronickou regulací jsou vhodné k broušení materiálů, které vyžadují nižší nastavení otáček, jako jsou lakované povrchy, staré barvy a tmely.

Bruska si hravě poradí při renovování zahradní lavičky zničené povětrnostními vlivy nebo začistí hrubě nařezané trámy a odstraní velkoplošné nerovnosti. Výměnu brusného pásu lze u dnešních brusek provádět jednoduše a pohodlně pomocí snadno ovladatelné upínací páky.

Náš tip: Black&Decker KA88 - bruska 720 W za 3 486,50 Kč s DPH

Jak vybrat vibrační brusku?

Rychlé a jemné broušení rovných ploch. Vybroušení do hladka, odstranění starého laku, s vibračními bruskami dosáhnete při práci se dřevem i kovem optimálního výsledku. Díky jejich ergonomickému designu lze vibrační brusky snadno vést a práce s nimi je bezpečná. Vybrousíte jakýkoliv pravý úhel - vůbec není nutné ruční dokončování.

Náš tip: Black&Decker KA197E - bruska 185 W za 1 371 Kč s DPH

Jak vybrat excentrickou brusku?

Broušení a leštění dřeva, kovu, umělých hmot, stěrek a laků není pro excentrické brusky žádný problém. Ergonomický design umožňuje snadné vedení a bezpečnou práci. Snadno a rychle vyměníte brusný talíř, který je opatřen suchým zipem. Samozřejmostí je i integrovaný systém odsávání pro čistší pracovní prostředí.

Náš tip: Black&Decker KA198GT - bruska 125 mm, 260 W za 2 014,50 Kč s DPH

Jak vybrat míchadlo?

Nová generace míchadel nabízí díky zcela novému tvaru rukojeti zvláště výhodné ovládání. Velká ramena rukojetí umožňují vést míchadlo téměř nepatrnou silou. Bez menších potíží rozmícháte potřebný materiál lépe než např. nástavci na vrtačku. Jsou také mnohem bezpečnější a jejich konstrukce snižuje namáhání ložisek přístroje.

Míchadla jsou vhodná především tam, kde jsou malé prostory pro použití větších míchacích strojů. Důležitý je i výběr metly, jednotlivé druhy metel jsou uzpůsobeny na míchání jiného materiálu.

Náš tip: Protool MXP 1000EQ - jednorychlostní míchadlo 950 W za 6 476 Kč s DPH